top of page

He was born in a village Baglica town in Boyabat in Sinop. He went to primary school in the village. Then he finished boarding secondary and high school in Eskişehir. He graduated from Art Faculty in Samsun 19 Mayıs University. 

He has been working on art, photograph, cartoon, graph and criticism since 1987. His first critic book “Yuzunden Dusen Bin Umut” was published in 2000 and his child novel “Sanat Yolu-1/Yatili Okuldan Gecen Yol” was published in 2005. 

He opened his first personal art exhibition in Baglica village against protesting artists who never leave from big cities for public. His own personal opening ceremony was made by a village boy.He also opened a lot of personal and mixed art, caricature and photograph exhibitons in Sinop, Samsun, Çorum, Ordu and Istanbul. 

He began caricature to join Abdi İpekci competition in 1987. He won nearly 100 prizes in cartoon competitions. Also 52 of those prizes were international prizes. His cartoons were published in personal and mixed exhibitions, newspapers, albums and magazines in Turkey and also abroad. Besides his cartoon woks take part in museums in Yugoslavia, Cyprus, Turkey, Romania, USA, Japan and Italy. 

Artist

Sanatçı

    1969 sonbaharında Sinop’un Boyabat ilçesinin Bağlıca köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Eskişehir’de parasız yatılı okulda tamamladı.1991 yılında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi.

 

    1987 yılından bu yana resim, karikatür, fotoğraf, grafik ve eleştiri alanlarında çalışmalarını sürdüren sanatçı’nın 2000 yılında yayımlanmış “Yüzünden Düşen Bin Umut” adlı bir eleştiri kitabı ve 2005 yılında yayımlanmış “Sanat Yolu-1/Yatılı Okuldan Geçen Yol” adlı çocuk romanı bulunuyor.

 

    İlk kişisel resim sergisini 1990 yılında; “büyük kentlerden ayrılmayan sanatçıları protesto etmek için” Bağlıca köyünde açan ve serginin açılışını bir köylü çocuğuna yaptıran sanatçı Türkiye’nin bir çok yerinde resim, karikatür ve fotoğraf alanlarında pek çok kişisel ve karma sergiler açtı, söyleşiler ve  çocuklarla karikatür atölye çalışmaları yaptı.

 

    Karikatüre 1987 Abdi İpekçi karikatür yarışmasına katılarak başlayan ve bu güne kadar katıldığı karikatür yarışmalarından çoğu uluslararası 100’ün üzerinde ödül kazanan Ayrancıoğlu’nun karikatürleri yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergilerde, albümlerde, gazete ve dergilerde yer aldı. Ayrıca Yugoslavya, Kıbrıs, Türkiye, Romanya, ABD, Japonya, Güney Kore ve İtalya’da karikatür müzelerinde de eserleri bulunmaktadır. Sanatçının -ingilizce aforizmalar eşliğinde- “Timeless Cartoons 1- 2” (Zamansız Karikatürler 1-2) adlı karikatür kitapları Amerika ve İngiltere’de yayımlandı. Ayrıca “Timeless Cartoons-3 de dünya okuruyla buluşmayı bekliyor...

 

    1991 yılından bu yana estetik, sanat, felsefe, aşk vb. konularda yazdığı toplumcu duyarlıklı yazıları İnsancıl, Mum, Tavır, Atılım, Uzun Yürüyüş, Güney, Sanat ve Hayat, İnat, Şarlo, Sancı vb. dergi ve gazetelerde yayımlandı.

 

    Karikatürün bir silah olduğu düşüncesinden hareketle 1987-2000 yılları arasında yurdun pek çok yerinde on dört karikatüristin katılımıyla oluşan “Ondörtlü” karikatür sergilerini düzenledi.

 

    Karikatürlerinde darbeleri eleştirdiği için iki yıl boyunca yargılandığı davadan 2004 yılında beraat eden Ayrancıoğlu; Özgür Düşün dergisinde “Çiz-Düşün”, Sancı kültür-sanat-edebiyat dergisinde “Çizgi-sezgi”, Özgür Bakış ve Yedinci Gündem gazetelerinde de “Ç’izlem” köşelerinde çizdi. Sanatçı 2003 yılından bu yana 4 sayı çıkan “yeryüzü mizahı” dergisi İnat’ın yayın yönetmenliğini de yaptı.

 

    2009 yılında Çin’de düzenlenen uluslararası Guangxi City College Karikatür Yarışmasına jüri üyesi olarak seçilen Ayrancıoğlu ulusal ve uluslararası pek çok karikatür yarışmasında jüri üyeliği yaptı. 2011 ve 2013 yıllarında yapılan 1. ve 2.  Uluslararası İzmir Sanat Bienallerine resimleriyle “konuk sanatçı” olarak katılan Aşkın Ayrancıoğlu 1992 yılından bu yana eğitim emekçisidir... Halen Sinop-Boyabat’ta yatılı bir okulda “Görsel Sanatlar” öğretmeni olarak emek vermekte ve geleceğin karikatürist ve ressamlarını yetiştirmektedir. Ayrancıoğlu’nun öğrencileri de içlerinde “Dünya ve Türkiye Birincilikleri”nin bulunduğu yüzlerce ödül kazanmışlardır.

 

    2012 yılında Türkiye’de “Yılın Öğretmeni”, 2017 yılında Çin’de “Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı” seçilen sanatçının Dağlar Umut adında 2001 doğumlu bir oğlu, Didar Aşkın adında 2006 doğumlu bir kızı vardır...

bottom of page